Hei

Olen juba pikalt tahtnud sellest kirjutada, aga ei ole tekkinud vaba hetke, et arvuti taha istuda ja midagi kirja panna. Hetkel on teema muidugi aktuaalsemaks saanud tänu Kuuuurijale, kes võttis linti maovähendusoperatsioonil käinud inimese mure. Eks sellest võiks veel pikemalt rääkida. :)

Kõik soovivad kiiresti midagi saavutada – see on inimese loomuses. Aga reaalsus on see, et ükski kiire asi ei pruugi olla püsiv ja kasulik. Hetkel võtaksin fookusesse kiire kaalulangetuse. Paljud treenerid kasutavad klientide püüdmiseks pilte, kus on toimunud kiire kaalulangetus – näiteks 30kg poole aastaga või 15kg 3 kuuga. Muidugi inimene näeb näost üsna OK välja, kaal on alla läinud, numbrid on kenasti langenud ja mis veel parem – treener saab veel rohkem kliente juurde, sest kaalulangetus oli ju kiire ja kõik tahavad kiiresti alla saada! Pigem selliseid treenereid vältida, kes lubavad mõne kuuga 30kg kaalust alla võtta. :)

Mis on tagajärgedeks? Toon illustreeriva pildi. Siin on naine, kes kaalus 177kg ja lõppkaaluks 57kg (ehk -120kg). Aga see tüdruk tegi omale maovähendusoperatsiooni 2016 aastal ja pildid postitas juba 2017 aasta alguses. Nii kiire kaalulangetuse puhul ei olegi võimalik, et nahk rippuma ei jääks.
19098566_1490213470.1505[1]

Kõigil ei pruugi see asi muidugi nii hull olla. Mida rohkem on kaotada, seda suurem on tõenäosus, et pärast kiiret kaalulangetust on samad tagajärjed. Toon ka veidi leebema näite.
25im6hk[1]

Ilmselgelt siin ei ole langetatud 120kg, vaid pigem on siin kaalulangus olnud umbes 30kg. Aga tempo on olnud liiga kiire. Umbes pool aastat. Kahjuks siin enam muu ei aita kui plastiline operatsioon. Mis on jälle omakorda umbes 1000-3000€ väljaminek.

Kui korralikult eelneva teksti läbi lugesid, siis kordus päris tihti sõna “kiire”.  Jah, rippuv nahk tekibki kui sa sööd kaalulangetuse ajal liiga vähe. Paljud kaalulangetajad kahjuks hakkavad ennast näljutama või treenerid määravad liiga väikese kaloraaži, et kiiresti alla võetaks ja üldjuhul inimene ongi alguses rahul, sest enamasti vaadatakse kaalunumbrit, mitte visuaalset poolt.

Kui kiire siis võiks olla normaalne kaalulangetus, et rippuvat nahka ei jääks?

Ühe kuu jooksul võiks jääda kaalu kukkumiseks umbes 2-4kg. Las olla esialgu. Pärast teist kuud võiks kaal juba stabiilsem olla ja nii suuri langusi ei tohiks tekkida. Perfektne oleks kui kaal langeks ~2kg kuus. Kui inimene 160cm inimene kaalub 100kg ja tahab langetada seda 60kg peale, siis kogu protsess võiks toimuda umbes poolteist aastat.

Toitumisega paned kaalu langema, aga see ei väldi veel seda, et nahk rippuma ei jää. Lisaks võiks inimene hakata ka treenima jõusaalis. Jõusaal aitab parandada naha toonust ja on suurem tõenäosus, et rippuvat nahka ei jää.

Panen paar näidet oma klientuurist, kes on metsikult kaalu langetanud.

pyksidj2idsuureks

Esimesel pildil on kaal 102,5kg, teisel pildil 86kg ja kolmandal 57kg. Kogu protsess toimus kahe aastaga. Isiku pikkus 170cm.
Screenshot_4

 

Aga olgem ausad – kui juba oled oma keha liiga ekstreemsesse olukorda viinud, siis on ka väga väike tõenäosus, et mitte mingisuguseid jälgi ei jää sellest. Seega pigem võiks teha ennetustööd ja mitte lasta kaalul kõrgele tõusta.

Kui kardad, et sa ise hakkama ei saa, siis võta minuga ühendust ja saan Sulle abiks olla!

Head kaalulangetust
Taavi